شورای فرهنگ عمومیآیین نامه های مرتبط

آیین نامه تاسیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان

مصوب جلسه ٤٣٥ مورخ ٢/٣/٨٥ شورای فرهنگ عمومی

 

مقدمه 

     در راستای اجرای ماده ٥ آیین‌نامه شورای فرهنگ عمومی استان مصوب جلسه ٥٨١ مورخ ٢٩/١/١٣٨٥ شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیین­نامه شورای فرهنگ عمومی شهرستان به این شرح است:

ماده ١ ـ  به منظور ارتقای فرهنگ عمومی و اطلاع ‌از چگونگی آن و نظارت، هماهنگی و پیگیری مصوبات شورای فرهنگ عمومی، شورای فرهنگ عمومی شهرستان زیرنظر شورای فرهنگ عمومی استان تشکیل می‌شود .

ماده ٢ـ وظایف شورای فرهنگ عمومی شهرستان:

     الف- بررسی معضلات و ویژگی‌های فرهنگی که در جامعه شهری و روستایی آن منطقه وجود دارد، و ارائه راهکارهای مناسب برای رفع این معضلات و انعکاس آن به شورای فرهنگ عمومی استان.

ب- تلاش برای حذف سنت‌های غلط رایج و تشویق مردم بر حفظ و تقویت ارزش‌های دینی، مذهبی و فرهنگی منطقه.

ج - ارائه گزارش سالانه از وضع فرهنگ عمومی شهرستان و ایجاد زمینه همکاری با سایر شهرستان‌ها برای فعالیت در جهت ارتقای فرهنگ عمومی منطقه.

د- ارائه برنامه‌ای مدّون و همسو برای هماهنگ کردن دستگاه‌ها، نهادها، مراکز و مؤسسات دولتی و غیردولتی در شهرستان برای فعالیت در زمینه مسائل فرهنگی .

هـ برنامه‌ریزی در جهت اجرایی کردن تصمیمات اتخاذ شده در شورای فرهنگ عمومی شهرستان، از طریق ملزم کردن مدیران دستگاه‌ها ونهادهای شهرستان.

و- اتخاذ شیوه‌های تشویقی و نظارتی در شهرستان از سوی شورای فرهنگ عمومی به منظور اعتلا و شکوفایی فرهنگ عمومی در ابعاد مختلف.

 ز- بررسی آثار فرهنگی مترتب بر سیاست­ها و اجرای طرح و برنامه­های اقتصادی، اجتماعی در شهرستان به منظور اطمینان از همسویی و عدم مغایرت آن­ها با اصول سیاست فرهنگی کشور و استان و ابلاغ نتیجه به دستگاه­های اجرایی شهرستان.

 ح- مطالعه سیاست­های فرهنگی ابلاغی از مرکز استان و کشور، اظهار نظر نسبت به موضوعات مطروحه و تهیه گزارش­های مورد نیاز استان برای اصلاح فرهنگ عمومی در شهرستان­ها و پی­گیری مصوبات شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی انقلاب فرهنگی در سطح شهرستان.

ماده ٣ ـ ترکیب اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان:

١- امام جمعه شهرستان به عنوان رئیس شورا

٢- فرماندار به عنوان نایب رئیس شورا

٣ـ رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان

٤ـ نماینده مجلس شورای اسلامی شهرستان و درصورت تعدد نمایندگان به انتخاب مجمع آن نمایندگان

٥ ـ رئیس دانشگاه شهرستان و در صورت تعدد مراکز علمی و دانشگاهی به انتخاب مجمع رؤسای دانشگاه‌های شهرستان

٦ ـ رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان

٧ ـ رئیس اداره اطلاعات شهرستان

٨ ـ رئیس اداره تربیت‌بدنی شهرستان

٩ـ یک نفر از ارباب جراید شهرستان به پیشنهاد رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و تایید شورای فرهنگ عمومی شهرستان

١٠ـ سه نفر از شخصیت‌های معتبر فرهنگی و هنری شهرستان (حداقل یک نفراز خواهران)‌به پیشنهاد رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و تصویب شورای فرهنگ عمومی شهرستان

١١ـ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان به عنوان دبیر شورا

١٢ـ فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان

١٣ـ فرمانده نیروی انتظامی شهرستان

١٤ ـ شهردار مرکز شهرستان

١٥ ـ رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان

١٦ ـ رئیس دادگستری شهرستان

١٧- یکی از ائمه جماعات شهرستان با معرفی رئیس شورا

١٨- رئیس نمایندگی سازمان صدا و سیما در شهرستان

تبصره ١: مدت عضویت اعضاءی مندرج در بندهای  ٩ و ١٠ دوسال و انتخاب مجدد آنان بلامانع است.

تبصره ٢: احکام اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان توسط رئیس شورای فرهنگ عمومی استان صادر خواهد شد.

تبصره ٣: شورای فرهنگ عمومی شهرستان می‌تواند در موارد ضروری افراد دیگری را حسب تشخیص در ارتباط با موضوع مورد بررسی به شورا دعوت نماید . (بدون حق‌رأی)

ماده ٤ـ  دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ملزم است، گزارش جلسات شورا را از طریق دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور منعکس نماید.

ماده ٥ ـ دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی شهرستان در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تشکیل می‌شود و یک نفر کارشناس با مدرک لیسانس یا بالاتر پیگیری امور دبیرخانه و هماهنگی‌های لازم با اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان و همچنین دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان را بر عهده خواهد داشت.

ماده ٦ـ آیین نامه داخلی شورای فرهنگ عمومی شهرستان توسط دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی شهرستان تهیه و توسط شورای فرهنگ عمومی شهرستان، تصویب می‌شود.

ماده ٧ ـ  دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی شهرستان می­تواند متناسب با وظایف شورا و یا حسب مورد،گروه­های کار باعضویت اعضاءی شورا و همچنین افراد صاحب‌نظر تشکیل دهد.

ماده ٨ ـ دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان از طریق دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان هماهنگی‌های لازم را در ارتباط با شورای فرهنگ عمومی کشور بعمل خواهد آورد.

ماده ٩ـ این‌آیین‌نامه در یک مقدمه و ٩ ماده و ٣ تبصره در جلسه ٤٣٥ مورخ ٢/٣/٨٥ شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسید.